در شرایطی که بسیاری از مشاهیر، مربی ورزش و تناسب اندام دارند، ایلان ماسک مربی پرورش ذهن دارد.

اصلا خیلی جالب است که شغل و یا عنوان و مهارتی به نام مربی پروش مغز یا Brain coach داشته باشیم.

موضوع از این قرار است که ایلان ماسک و یکی از این مربی‌ها به نام «جیم کویک»، به سبب برخی از علایق مشترک از جمله رمان اراباب حلقه‌های و نیز سری کتاب‌های بنیاد ایزاک آسیموف، آشنایی با هم پیدا کرده بودند.

ایلان ماسک - رئیس تسلا و اسپیس ایکس - متوجه مهارت‌های به درد‌بخور این مربی از جمله کمک به مطالعه سریع کتاب‌ها و ارتقای حافظه و یادگیری سریع شد. پس با خودش گفت که چطور است که جیم کویک را استخدام کند.

ماسک بر این باور که برای تداوم موفقیت، حتی آدم‌های موفق هم باید همیشه در حال یادگیری باشند.

مربی ماسک بودن، کار ساده‌ای نبود، چون او از پیش، بسیاری از مهارت‌های حافظه‌ای را بلد بود.

کویک از تجربه مربی ماسک بودن استفاده کرده و به تازگی یک کتاب جالب هم در این مورد نوشته که بد نیست ناشران و مترجمان ایرانی پیدایش کنند و وارد بازار کتاب کنند.

عنوان این کتاب این است: «Limitless: Upgrade your brain, learn anything faster, and unlock your exceptional life.»

شاید دهه‌های پیش کار مهندسان خبره و رؤسای شرکت‌ها آسان بود، آنها چند مهارت محوری را فرامی‌گرفتند و در تمام عمر از این مهارت‌ها و تجربه خود استفاده می‌کردند، اما دنیای امروز، پیوسته در حال تغییر است و شاید خود شما هم متوجه شده‌اید که در پیشه خودتان اگر هر چند وقت یک بار، چیز تازه‌ای یاد نگیرید و به موازات تغییرات پیش نروید و تغییر ایجاد نکنید، خیلی راحت جا می‌مانید و حذف می‌شوید.

مشکل اینجاست که در مدارس و دانشگاه‌های ما مهارت‌های فکر کردن و یادگیری به صورت نظام‌مند اصلا آموزش داده نمی‌شود و فقط معدودی از ماها با هوش ذاتی و آزمون و خطا مهارت‌هایی یاد می‌گیریم.

محور و خمیرمایه کتاب کویک این است که شما برای یادگیری به سه چیز متکی باشد: ذهنیت – انگیزه و تکنیک.

۱-افکار منفی را از خود دور کنید
به نظر خیلی شعاری به نظر می‌رسد. اما هر وقت می‌خواهیم چیز تازه‌ای یاد بگیریم و کاری انجام بدهیم که قبلا انجام نداده بودیم و یا در آزمونی شرکت کنیم، هاله‌ای از افکار منفی که با نهیب می‌زنند، نمی‌توانی و توانایی‌اش را نداری، احساس می‌کنیم.

باید پیوسته پیش خود تکرار کنیم که ما -علیرغم همه مشکلات و تفاوت‌های ذهنی- توانایی اموختن هر چیزی را داریم.

۲-مغزتان را با غذای سالم، تغذیه کنید
وقتی ورزش و بدنسازی می‌کنیم، بسیاری به تغذیه اهمیت می‌دهیم، اما ما گاهی در دوره‌های یادگیری فشرده به کل از اهمیت تعذیه سالم غافل می‌شویم.

ما باید مغزمان را از تنش اکسیداتیو دور نگه داریم تا از پدیده سالخوردگی که دیر یا زود به مغزمان هجوم می‌آورد پیشگیری کنیم و یا دست‌کم آن را کند کنیم.

سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، تم‌مرغ، آووکادو، غذاهای دریایی، برخی ادویه‌جات مثل زردچوبه، گردو، شکلات تلخ و البته خوردن آب فراوان را فراموش نکنید.

۳-روش مطالعه سریع و صحیح را یاد بگیرید
حتما خوانده‌اید که بیل گیتس مرتب کتاب معرفی می‌کند. او هر سال ۵۰ کتاب می‌خواهند. از آن سو وارن بافت هم هر روز ۵۰۰ صفحه مطالعه دارد!

افراد اهل مطالعه یادگرفته‌اند که چطور مطالعه مستمر داشته باشند و چطور از حواس‌پرتی خود جلوگیری کنند.

شما باید برنامه زمان‌بندی شده برای مطالعه داشته باشید و همچنین به تکنیک‌های تندخوانی مجهز شوید. در ابتدای کار می‌توانید تعقیب سریع سطرها را با چشم با گذاشتن نوک انگشت در زیر سطور، پرورش بدهید.

منبع

ما در شبکه‌های اجتماعی

 

مطالب پرخواننده

  • این هفته

  • این ماه

  • تازه‌ترین