Colors: Pink Color

 

سری‌لانکا در حال حاضر در یک بحران اقتصادی و سیاسی گسترده‌ای قرار دارد که اخیراً با عدم توانایی در بازپرداخت بدهی‌های خود به اوج خود رسیده است. این کشور همچنین از نظر ذخایر ارزی تقریباً خالی است، که توانایی خرید اجناس و کالاهای وارداتی را به‌شدت کاهش داده و قیمت‌های داخلی کالاها را افزایش داده است.

دلایل متعددی برای این بحران وجود دارد و آشفتگی اقتصادی باعث اعتراضات و خشونت‌های گسترده در سراسر این کشور گردیده است. دراین داده‌نمای برخی از عناصری که منجر به وضعیت فعلی سری‌لانکا شده است را به تحلیل گرفته ایم.

ترکیب مذهبی کشورهای جهان

جهان در چند دهه اخیر به طور فزاینده‌ای سکولارتر شده است. با این حال، مذهب جزء لاینفک زندگی بسیاری از مردم جهان است و 84 درصد از جمعیت جهان با یک گروه مذهبی پیوند دارند.

وقتی صحبت از فساد می‌کنیم، از چه چیزی حرف می‌زنیم؟ از فرد، سیستم یا فرهنگ؟ منظور این است که آیا فساد یک امر فردی است یا سیستمی یا فرهنگی؟ آرا و عقاید مختلفی در پاسخ به این سوال وجود دارد. برخی فساد را فردی می‌دانند و برخی دیگر فرهنگی، و هستنند کسانی که فساد را ناشی از سیستم می‌دانند. اخیراً کتابی در اروپا و آمریکا منتشر شده که به این موضوع می‌پردازد.

در چه کشورهایی افراد دارای تحصیلات عالی، زندگی و مزایای کار بهتری دارند؟

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند.

گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان از مرز ۱۰۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ به مرز ۲۰۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

آیا تابه‌حال FIFA یا PES بازی کرده‌اید؟ بیایید با هم بازی کنیم، اما این‌بار به شیوه‌ای که احتمالاً تابه‌حال در موردش نشنیده‌اید. این‌بار ما تیم‌ها را انتخاب می‌کنیم و می‌گذاریم کامپیوتر به جای هر دو ما بازی کند. بازی به این صورت است که ابتدا به صورت تصادفی، 100 تیم را از بوندس‌لیگا، سری آ، لالیگا، لیگ برتر و لیگ 1 انتخاب می‌کنیم. حالا نوبت این است که تیم‌ها را بر اساس یک متغیر رده‌بندی کنیم: تعداد بازیکن خارجی. از بین 50 تیمی که به صورت تصادفی انتخاب شده است، تیمی که کمترین بازیکن خارجی را دارد در رتبه یکم و تیمی که بیشترین بازیکن خارجی را دارد در رتبه پنجاهم قرار خواهد گرفت (منظور از بازیکن خارجی، بازیکنی است که محل تولدش غیر از کشوری باشد که در لیگ آن کشور بازی می‌کند. برای مثال مسی برای پاری سن ژرمن یک بازیکن خارجی به حساب می‌آید و امباپه برای این تیم یک بازیکن غیرخارجی به شمار می‌آید). به این ترتیب، تیم‌هایی که در رده یکم تا بیست و پنجم قرار می‌گیرند دارای بازیکن‌های خارجی کمتر و تیم‌هایی که در رده بیست و ششم تا پنجاهم قرار می‌گیرند دارای بیشترین بازیکنان خارجی هستند. ما تیم‌ها را به دو گروه تقسیم می‌کنیم: گروه اول شامل تیم‌های شماره 1 تا 25 و گروه دوم شامل تیم‌های شماره 26 تا 50 است. هر کدام از ما یک گروه را انتخاب می‌کنیم و می‌گذاریم این تیم‌ها به صورت تصادفی، هزار بار با یکدیگر بازی کنند. حالا نوبت بازی من و شما فرا رسیده است. شما کدام گروه از تیم‌ها را انتخاب می‌کنید؟ گروه اول که تعداد بازیکنان خارجی کمتری دارند یا گروه دوم که تعداد بازیکنان خارجی بیشتری دارند؟ در ادامه خلاصه‌ای از مقاله‌ای را می‌خوانید که پاسخ درست را مشخص می‌کند.

در حال حاضر بیشتر هموطنان ما، مثل آمریکایی‌ها، اخبار خود را بیشتر از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند. بنابراین روزانه به صورت ناخواسته، مقداری شایعه، اخبار با تیتر اشتباه‌برانگیز، دروغ خالص و یا نظریات توطئه، به خورد کاربران می‌رود.

ما در شبکه‌های اجتماعی

 

مطالب پرخواننده

  • این هفته

  • این ماه

  • تازه‌ترین