ترکیب مذهبی کشورهای جهان

جهان در چند دهه اخیر به طور فزاینده‌ای سکولارتر شده است. با این حال، مذهب جزء لاینفک زندگی بسیاری از مردم جهان است و 84 درصد از جمعیت جهان با یک گروه مذهبی پیوند دارند.

مشخصات دینی جهان به سرعت در حال تغییر است، که عمدتاً به دلیل تفاوت در شرح باروری و تناسب جمعیت جوانان در میان ادیان اصلی جهان، و همچنین به دلیل تغییر عقاید مردم است.

با کمک داده های مرکز تحقیقات پیو، ما ترکیب مذهبی ادیان اصلی را در کشورهای سراسر جهان این‌جا به تحلیل می‌گیریم.

آرایش مذهبی جهان با ادیان اصلی و عمده

تعیین تعداد دقیق ادیان در سرتاسر جهان کار دشواری است. دسته‌بندی یا تفکیک بسیاری از ادیان برای کسانی که از نزدیک با آموزه‌های آن‌ها آشنایی ندارند، می‌تواند دشوارتر باشد.

مرکز تحقیقات پیو مذاهب جهان را به هفت دسته بزرگ تقسیم می‌کند که شامل پنج دین بزرگ (مسیحیت، اسلام، بودیسم، هندوئیسم و ​​یهودیت)، یک دسته که به طور کلی شامل همه ادیان عامیانه/سنتی است، و یک دسته غیر وابسته یا بی‌دین.

در سطح جهانی، مسیحیت بیشترین پیرو دارد. حدود 31 درصد از جمعیت جهان مسیحی هستند و پس از آن مسلمانان با 25 درصد جمعیت جهان، در رده دوم قرار دارند. یهودیان کمترین جمعیت ادیان اصلی را دارند و تنها 0.2 درصد از مردم جهان یهودی هستند.

بیایید به ترکیب مذهبی جهان برحسب قاره‌ها نگاهی بیندازیم:

منطقه مسیحیان مسلمانان بی‌دینان / غیروابسته هندوها یهودیان بودایی‌ها بومی‌ها
آمریکای شمالی 74.6 درصد 1.3 درصد 19.2 درصد 0.8 درصد 1.6 درصد 1.2 درصد 0.4 درصد
کارائیب و آمریکای لاتین 89.7 درصد 0.1 درصد 8 درصد 0.1 درصد 0.1 درصد 0.1 درصد 1.8 درصد
اروپا 72.2 درصد 6.8 درصد 20 درصد 0.2 درصد 0.2 درصد 0.2 درصد 0.1 درصد
خاورمیانه و شمال آفریقا 3.6 درصد 93.1 درصد 0.6 درصد 0.6 درصد 1.6 درصد 0.2 درصد 0.3 درصد
جنوب صحرای آفریقا 62 درصد 31.4 درصد 3 درصد 0.2 درصد 0.1 درصد 0.1 درصد 3.2 درصد
آسیا و اقیانوسیه 7.2 درصد 25.7 درصد 20 درصد 26 درصد 0.1 درصد 11.3 درصد 8.6 درصد
جهان در مجموع 31 درصد 25 درصد 15.6 درصد 15.6 درصد 0.2 درصد 6.6 درصد 5.6 درصد

 

از اسلام که دین غالب در خاورمیانه است تا بیش از 95 درصد از کامبوجی ها و تایلندی ها پیرو آیین بودا، اینجا می‌بینیم که همه ادیان اصلی در جهان دارای پیروانی هستند.

مسیحیت

بزرگترین دین جهان، مسیحیت، حدود 2.4 میلیارد پیرو دارد.

کشوری که بیشترین تعداد مسیحیان را دارد، ایالات متحده است، با جمعیت مسیحی 253 میلیون نفر. برزیل و مکزیک به ترتیب با 185 میلیون و 118 میلیون مسیحی بیشترین جمعیت مسیحی را دارند.

مسیحیت از لحاظ تاریخی در سراسر جهان گسترش یافته است و امروزه از نظر جغرافیایی یک دین گسترده در سراسر جهان باقی مانده است. در طول قرن گذشته، تمرکز آن در اروپا کم شده و برعکس در سراسر قاره‌های آمریکا، جنوب صحرای آفریقا و قاره‌های آسیا و اقیانوسیه به طور یکنواخت گسترش یافته است.

اسلام

اگرچه این دین غالب کشورهای خاورمیانه، آسیای میانه و شمال آفریقا است، اما از نظر تعداد، کشورهای آسیایی بالاترین درصدی مسلمانان را در جهان دارند.

شاید تعجب کنید که بدانید 14.2 درصد از هندی‌ها مسلمان هستند که این کشور را بزرگ‌ترین خانه دارای جمعیت مسلمانان در جهان پس از اندونزی ساخته است.

اسلام همچنین سریع ترین دین در حال رشد در جهان است . پیش‌بینی می‌شود تعداد مسلمانان با افزایش 70 درصدی از 1.8 میلیارد نفر در سال 2015 به نزدیک به 3 میلیارد پیرو در سال 2060 خواهد رسید. دلیل رشد و گسترش این دین، میانگین سن جوان پیروان آن (حدود 24 سال) می‌باشد.

یهودیت

در حالی که یهودیان از نظر تاریخی در سراسر جهان پراکنده بوده اند، یهودیت امروزه از نظر جغرافیایی بسیار متمرکز است. بیش از چهار پنجم کل یهودیان تنها در دو کشور دنیا زندگی می‌کنند: ایالات متحده و اسرائیل. اسرائیل تنها کشوری است که اکثریت آن یعنی 76 درصد از جمعیت آن یهودی هستند.

متباقی جمعیت جهانی یهودیان به غیر از ایالات متحده و اسرائیل در کشورهای کانادا (حدود 3٪ از جمعیت کشور)، فرانسه (2٪)، بریتانیا (2٪)، آلمان (2٪)، روسیه (2٪) است. 2 درصد و آرژانتین (بین 1 تا 2 درصد) زیست دارند.

غیر وابسته یا بی‌دین

جمعیت غیرمذهبی شامل آتئیست ها، آگنوستیک ها و افرادی است که با هیچ دین خاصی همذات‌پنداری نمی‌کنند. 720 میلیون نفر از جمعیت چین خود را غیر مذهبی می‌دانند، در حالی که 78 درصد چک‌ها نیز خود را وابسته به هیچ دینی نمی‌دانند.

با این حال، شایان ذکر است که بسیاری از افراد غیر مذهبی دارای برخی اعتقادات مذهبی یا معنوی هستند. برای مثال، نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند که 7 درصد از بزرگسالان چینی بی‌دین، 30 درصد از بزرگسالان فرانسوی غیروابسته، و 68 درصد از بزرگسالان آمریکایی بی‌دین، به نحوی به خدا یا قدرت برتر باور دارند.

هندوئیسم

هندوئیسم سومین دین بزرگ در سراسر جهان است که تعدا آن‌ها به تقریباً 1.2 میلیارد نفر می‌رسد و در بسیاری کشورها پراکنده هستند. با این حال، جالب اینست که هندوئیسم تنها در سه کشور دنیا؛ هند با 79 درصد، نپال با 80 درصد و موریس با 48 درصد مذهب غالب است.

اگرچه هندوئیسم به ندرت دین اصلی یک کشور است، اما همچنان از حضور جهانی برخوردار است. در بسیاری از مناطق در سراسر جهان جمعیت قابل توجهی از هندوها، از جمله کارائیب، آسیای جنوب شرقی، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند.

بودیسم

براساس برآوردها، نیمی از بودایی‌های جهان در چین زندگی می‌کنند. با این حال، آنها تنها 18 درصد از جمعیت آن کشور را تشکیل می‌دهند. اکثر بودایی‌های جهان در شرق و جنوب آسیا زندگی می‌کنند، منجمله 13٪ آنان در تایلند (جایی که 93٪ از جمعیت آن بودایی هستند).

بودیسم در آسیا موضوعی هویتی و عملی است. محققان و روزنامه‌نگاران مستندسازی نموده اند که بسیاری از کشورهای آسیایی ممکن است بدون اینکه خود را بخشی از هیچ دین سازمان‌یافته‌ای بدانند، در عمل پیرو آیین بودایی اند.

ادیان عامیانه

دین عامیانه به هر نوع عمل مذهبی فرقه‌ای، تباری یا فرهنگی گفته می‌شود که خارج از آموزه یک دین سازمان یافته است. این اصطلاح که مبتنی بر باورهای رایج است و گاهی اوقات به آن مذهب بومی یا عمومی می‌گویند، به چگونگی تجربه و اجرای دین در زندگی روزمره مردم اشاره دارد.

تا سال 2020، حدود 429 میلیون نفر، یعنی حدود 6 درصد از کل جمعیت جهان، پیرو ادیان عامیانه یا سنتی بودند. برخی از ادیان عامیانه قابل توجه عبارتند از ادیان سنتی آفریقایی، ادیان عامیانه چینی، ادیان بومی آمریکا و ادیان بومی استرالیا.

منبع: ویژوال کاپیتالیست

ما در شبکه‌های اجتماعی

 

مطالب پرخواننده

  • این هفته

  • این ماه

  • تازه‌ترین