مطالعات جدید تأیید می‌کند که داشتن پول بیشتر می‌تواند رفاه ما را بهبود ببخشد، چیزی که تا حد زیادی توسط افراد ثروت‌مند همیشه منتفی شده است.

پول برای شما خوشبختی ببار آورد. خوب، ممکن است بگویید، هر کسی می‌تواند این را بگوید، آن‌قدر هم مورد تازه یا کشف جدیدی نیست. خوب، واقعیت اما طور دیگرست. در سال 2010، دانیل کانمن، اقتصاددان و روانشناس برنده جایزه نوبل، این نظریه را مطرح کرد که «فلات خوشبختی» پولی وجود دارند. زمانی که درآمد سالانه خانوار شما به 75 هزار دالر رسید، کسب درآمد بیشتر شما را شادتر نمی‌کند. در سال 2021، متیو کیلینگزورث، پژوهش‌گر در عرصه‌های شادی، مطالعه جدید و برعکس آن را منتشر کرد که نشان داد سطح شادی با درآمد افزایش می‌یابد و شواهدی دال بر «فلات» وجود ندارد. اکنون این دو در فرآیندی به نام «همکاری متخاصم» با هم یکجا شده اند و یک مطالعه جدید منتشر کرده اند که نشان می‌دهد هر دو تا حدودی درست می‌گفتند، اما حرف کیلینگزورث درست‌تر بود: برای بیشتر مردم، کسب درآمد بیشتر آن‌ها را شادتر می‌کند.

تفاوت‌های ظریفی این‌جا وجود دارد. اگر به شدت ناشاد و شوربخت هستید، ظاهراً شادی با درآمد خانوار تا 100 هزار دالر افزایش می‌یابد، سپس «به طور ناگهانی» فرود می‌آید؛ برخی از مشکلات وجود دارد که پول نمی‌تواند آن‌ها را برآورده سازد. برای افرادی که در «محدوده متوسط ​​رفاه عاطفی» قرار دارند، شادی به‌صورت کشیده و خطی با درآمد افزایش می‌یابد، و برای افراد بسیار شاد، درآمد بالاتر از 100 هزار دالر، باعث تسریع شادی آن‌ها می‌شود. این مطالعه درآمدهای بالاتر از 500 هزار دالر را بررسی نکرده است، بنابراین ما هیچ بینشی در مورد اینکه آیا سرگرمی‌های فضانوردی باعث می‌شود جف بزوس واقعاً احساس رضایت کند، نداریم. یا اینکه آیا استخر شنای تازه گرم شده ریشی سوناک دلش را گرمتر می‌کند.

به هر حال، با حفظ حرمت برای این پژوهش‌گران بسیار باهوش، اما به‌نظر می‌آید این یکی از همان «مظالعات خیلی بدیهی» باید باشد. برای شاد بودن به موترهای لوکس اسپورت و جت‌های شخصی نیاز ندارید، اما به سرپناه و ثبات نیازمندید – و این چیزها این روزها هزینه گزافی دارند. براساس داده‌های جدید، مقرون به صرفه بودن مسکن در ایالات متحده به پایین‌ترین حد خود رسیده است و طبق داده‌های جدید، یک خانواده متوسط ​​آمریکایی باید 42.9 درصد از درآمد خود را برای خرید یک خانه متوسط ​​هزینه کند. در بریتانیا هم همین قصه است: خانه‌ها در حد نهایت قیمت مقرون‌به صرفه خود از سال 1876 قرار دارند.

و حالا برگردیم به‌سوی داستان بازنشستگی. باتوجه براین‌که آیا در سنین پیری باید با غذای گربه زنده بمانید، معمولاً توجیهی برای خوشبختی باقی نمی‌گذارد. در ایالات متحده، بیشتر شرکت‌ها دیگر حقوق بازنشستگی مناسبی ارائه نمی‌دهند. در اواسط دهه 1980، حدود نیمی از کارگران بخش خصوصی برنامه بازنشستگی با مزایای تعریف شده داشتند. در سال 2022 تنها 15 درصد از کارگران بخش خصوصی به این مزایا دسترسی داشته اند. اکنون فقط انتظار می‌رود که پول‌تان را صبورانه در بازار سهام بگذارید و منتظر بمانید تا زمان بازنشستگی، چه مقداری برای شما باقی خواهد ماند، که بادرنظرداشت رویدادهای اخیر، ممکن است چیزی هم نباشد.

از هزینه مراقبت از کودک که اصلاً یادی هم نکنید. کودکان بدون شک که موجب شادی اند، اما نگهداشت و پرورش آن‌ها درین شرایط واقعاً دشوار و هزینه‌بردار است. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که در بسیاری از جوامع صنعتی، «رفاه و بهزیستی درونی افراد - شادی و یا هم رضایت از زندگی - به محض آغاز دوره پدر-مادری روند نزولی می‌یابد.» - چیزی که محققان آن را «شکاف شادی والدین» نامیده‌اند. آمریکایی‌ها بیشترین شکاف شادی والدین را دارند. این تا حد زیادی به هزینه‌های مراقبت از کودکان و عدم وجود تعطیلات بامزد افراد بستگی دارد. البته به اندازه کافی پول به دست آورید و می‌توانید با کمک آن روی این شکاف‌های ساختاری چسب بگذارید.

مگر اینکه شما یک میلیاردر قایق‌نشین با ارتشی از پرستاران پولی نباشید، هیچ کدام از اینها واقعاً برای‌تان جالب نخواهد بود. بسیاری از مردم به خوبی می‌دانند که هزینه‌های زندگی با بحران مواجه است، قیمت‌های ضروریات روزمره از کنترل خارج شده و نداشتن استرس در مورد نحوه پرداخت بل‌های هزینه‌هایتان بدون شک برای سلامت روان شما مفید است. با این حال، در حالی‌که نتایج این مطالعه ممکن است بدیهی به نظر برسد، من فکر می‌کنم که به عنوان اصلاحی مهم در برابر روایتی عمل می‌کند که بسیاری از افراد ثروت‌مند تلاش کرده‌اند آن را پایمال کنند. خنده دار است که چگونه بسیاری از افراد ثروتمند وقیحانه به این باورند که به دیگران بگویند پول شما را خوشحال نمی‌کند. به عنوان مثال، مدیر عامل گوگل را ببینید که اخیراً پس از کاهش مزایای کارکنان به همه کارمندانش گفته است که «تفریح ​​... همیشه نباید معادل پول باشد». خیلی راحت است که وانمود کنید که پول مهم نیست، وقتی مشغول تلاش برای احتکار مقادیر زیادی از آن باشید.

نوشته: عروه مهدوی  |  برگردان: ا. عبیدی  |  منبع: گاردین

ما در شبکه‌های اجتماعی

 

مطالب پرخواننده

  • این هفته

  • این ماه

  • تازه‌ترین